p
2025-04-05
Din cele 14.200 de verificări, Poliţia Locală Sector 6 a constatat că circa 10% dintre șoferi nu au plătit locul ocupat în parcările publice cu plată. Felicitări celor responsabili!
Totuși, tariful este unul modic: 1 leu ora, 2 lei pe zi pentru cei care aleg abonamentul lunar în valoare de 60 de lei. Potrivit colegilor de la Administrația Comercială Sector 6, din 22 ianuarie și până pe 4 aprilie, s-au încasat peste 244.000 de lei.
Cei mai mulți utilizatori preferă plata pentru tariful orar şi tariful de o zi. 46,61% dintre șoferi au plătit prin aplicația eSector6, 39,39% prin AmParcat și 14% prin SMS.
De sâmbătă, 5 aprilie, parcajul public cu plată s-a extins pe Bulevardul Drumul Taberei cu alte 354 de astfel de locuri.
Se află pe segmentul de drum cuprins între strada Brașov și strada Segarcea, pe ambele sensuri, și au fost date în folosință începând cu ora 14.00.
Bd. Iuliu Maniu; Drumul Sării - la intersecția str. Nicolae Găină cu str. Gheorghe Negel; Drumul Taberei 26 şi Drumul Taberei 24; Strada Costin Nenițescu; Drumul Valea Doftanei.
Prin aplicațiile eSector6, AmParcat, la aparatele SelfPay, prin SMS la 7576 (pui în fața numărului de înmatriculare S6, urmat de numărul de ore cât vei fi parcat. Ex: S6 1 B001ABC).
Amenda este cuprinsă între 500 și 1.000 de lei și chiar nu merită! Iar dacă șoferii nu comunică datele, proprietarul este sancționat cu sume cuprinse între 1.500 și 2.500 lei.
Persoanele cu handicap pot parca gratuit doar pe locurile semnalizate special. De gratuitate beneficiază și mașinile electrice înscrise în registrul auto, care va fi funcțional din 12 aprilie. Revenim cu detalii!