Home

Baza sportivă „Cristina Neagu”, cea mai mare dintr-o școală, deschisă în Sectorul 6 de primarul Ciprian Ciucu

Știri

Baza sportivă „Cristina Neagu”, cea mai mare dintr-o școală, deschisă în Sectorul 6 de primarul Ciprian Ciucu

2025-08-22

Are 13.000 mp, zece terenuri în aer liber, pistă de alergare, sală multisport, zonă de calisthenics și mese pentru o varietate de sporturi (tenis, ping-pong, șah, teqball). Este baza sportivă din incinta Școlii Gimnaziale „Sf. Calinic de la Cernica”, din Sectorul 6, care timp de 16 ani a stat în paragină. 

A fost complet refăcută, modernizată, a primit numele celebrei handbaliste Cristina Neagu. Este cea mai mare dintr-o unitate de învățământ din țară și vineri, 22 august, și-a deschis porțile pentru comunitate. Accesul este gratuit.

Handbalista Cristina Neagu, baschetbalistul Virgil Stănescu, fotbalistul Sorin Ghionea, tenismena Andreea Mitu, copii de la cluburile de sport, profesori, sportivi amatori și întreaga comunitate a Sectorului 6 au acceptat invitația primarului Ciprian Ciucu de a inaugura împreună cea mai mare bază sportivă dintr-o școală. 

Baza sportivă de la Calinic a fost construită în urmă cu aproape 50 de ani și, de atunci, a cam fost uitată. De 16 ani era în paragină, într-o stare avansată de degradare. Primăria Sectorului 6 a readus la viață acest loc și chiar mai mult decât atât – l-a extins cu noi terenuri de sport, noi facilități. Lucrările au durat trei luni, s-au desfășurat cu forțe proprii, prin ADPDU Sector 6. 

La final, a primit numele Cristinei Neagu, declarată de 4 patru ori cea mai bună handbalistă a lumii, crescută în Sectorul 6. Vineri seara, în prezența a sute de oameni de toate vârstele, sportivi și iubitori de sport, primarul Ciprian Ciucu a deschis porțile acestui „tărâm al sportului”. 

„Pentru mine, a fost foarte important că un reper al sportului românesc, o mare campioană, Cristina Neagu, ne-a făcut onoarea să accepte ca această bază sportivă să îi poarte numele. Îi mulțumesc, ne onorează! Cristina Neagu continuă să inspire generații de copii care vin să facă sport de performanță. Înseamnă foarte mult pentru comunitatea noastră. 

Baza de la Calinic nu este un proiect singular, cam toate școlile din Sectorul 6 beneficiază de terenuri de handbal, de fotbal, de volei, la standarde care nu mai sunt în București și în țară. Toate sunt deschise pentru comunitate în afara orelor de curs, în weekend-uri, în vacanțele școlare”, a declarat Ciprian Ciucu.

„M-a convins tocmai faptul că această bază foarte mare, modernă, multisport, va fi deschisă comunității și voi toți, indiferent de vârstă, puteți veni să faceți mișcare. Sportul înseamnă sănătate, energie bună, prietenie. Am copilărit aici în cartier. Mi-aș fi dorit și eu o astfel de bază sportivă aproape de casă, când eram copil. Dar mă bucur că ea există astăzi și vă îndemn să o folosiți. E aproape imposibil să nu găsești un mod de a face mișcare aici”, a adăugat Cristina Neagu.

Programul bazei sportive

Baza sportivă se poate folosit atât de către elevii Școlii 164, cât și de comunitate, gratuit, în afara orelor de curs. Accesul se face din Aleea Valea Florilor nr. 4.

  • luni - vineri 19.00 - 22.00
  • sâmbătă - duminică: 06.00 - 22.00

Pe timpul vacanțelor școlare şi al sărbătorilor legale, programul este 06.00 - 22.00.  

Ce conține baza sportivă

Baza Sportivă „Cristina Neagu” este un spațiu complet, de 13.000 mp, unde se poate face sport de performanță, se pot face antrenamente, se pot da probe sportive la Bac, dar se poate folosi și pentru agrement, de oricine, indiferent de vârstă.

Conține: 

  • teren de fotbal,
  • teren de baschet,
  • teren de volei,
  • teren de handbal,
  • teren de badminton,
  • teren de petanque,
  • teren de tenis cu piciorul,
  • 3 terenuri de tenis de câmp,
  • mese de tenis de masă,
  • pistă de alergare de 200 de metri,
  • pistă de sprint,
  • pistă de săritură în lungime la groapa cu nisip, de săritură în lungime de pe loc,
  • zonă de calisthenics,
  • patru mese de ping-pong, mese de șah, masă de teqball;
  • toate astea se adaugă sălii de sport multifuncționale, construite anul trecut.
  • Mai conține bănci, tribune, podium,
  • sistem de iluminat, nocturnă,
  • cișmea,
  • două toalete cu autoigienizare,
  • zonă verde, cu gazon natural.